کولر

کولر

خرید کولر

کولر آبی رنگ همان نوستالژی می باشد که همه ی ما از زمان کودکی با آن خاطراتی زیبا و دلنشین داریم. سال هاست که این محصول آبی رنگ بر روی پشت بام خانه برای کاهش گرمای طاقت فرسای تابستان و جهت خنک سازی محیط خانه و سایر ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد و طی این سال ها دستخوش تغییراتی شده است.

با وجود اینکه مدل های جدیدی از کولر برای مطبوع سازی بیشتر هوای محیط داخل ساختمان تولید و عرضه شده اند همچنان کولر آبی جایگاه ویژه ای در منازل ایرانیان دارد و حتی به دلایلی در کنار سایر کولرها مورد استفاده قرار می گیرد.

خرید کولر آبی برای رهایی از گرما

طبق آخرین آمارها حدود چهارده میلیون خانواده در روزهای گرم تابستان برای ایجاد هوای مطبوع در منازل خود از کولر ابی استفاده می کنند.با توجه به این آمار در می یابیم که با توجه به تولید و عرضه ی کولر گازی و داکت اسپلیت و سایر لوازم خنک سازی همچنان کولر آبی بیشترین میزان خرید کولر و استفاده از آن را در میان ایرانیان دارد.

نمی توان از مزایای کولر گازی هم گذشت زیرا این نوع کولر هوای بسیار مطبوعی به خصوص برای کسانی که در شهرهای شرجی همچون شهرهای شمالی و جنوبی کشور زندگی می کنند به ارمغان می آورد. نکته ی قابل توجه دیگر کولرهای گازی قیمت کولر و همچنین برق مصرفی آن هاست. در ابتدای امر برای خرید کولر گازی هزینه ی بالایی پرداخت می شود و قبض های برق ماهیانه ی آن بسیار بالاتر می باشد به همین دلیل بسیاری از مردم برای خرید کولر گازی اقدام نمی کنند. در سال های دید با پیشرفت فناوری و تکنولوژی کولرهای گرید A و اینورتر تولید می شوند تا در کاهش هزینه برق تاثیر گذار باشند.

پیش از انتخاب و خرید کولر آبی یا گازی به اقلیم خود توجه ویژه ای داشته باشید زیرا کولر آبی برای مناطقی که دارای آب و هوای گرم خشک دارد مناسب می باشد و کولر گازی برای شهرهایی که دارای آب و هوای شرجی هستند بسیار مناسب است.

 

تفاوت قیمت انواع کولر گازی

یکی از تفاوت های بارز این دو نوع کولر در قیمت آن ها می باشد و همین تفاوت سبب می شود تا بسیاری از افراد کولر آبی را انتخاب و خرید نمایند. اشخاصی نیز به دلیل پایین بودن قیمت کولر گازی در بانه از گارانتی محصول گذشت کرده و به سوی شهر بانه روانه می شوند تا کولر گازی را با قیمت پایین تر خرید نمایند. قیمت انواع کولر گازی بسته به برند و کیفیت آن نیز می باشد به طور مثال قیمت کولر گازی ال جی و قیمت کولر گازی اجنرال از سایر برندها بالاتر است برای اطلاع از قیمت کولر گازی دیجی کالا یکی از بهترین منابع است. یکی دیگر از عوامل متغیر بودن قیمت ها نوع کولر گازی است و قیمت کولر گازی پنجره ای ، کولر گازی ایستاده و کولر گازی پرتابل متفاوت است.

جهت مطالعه ی بیشتر راهنمای خرید کولر گازی و تفاوت کولر گازی و آبی می توانید به بخش آرشیو مقالات سایت مراجعه نمایید.

 

انواع کولر آبی

کولر آبی پرتابل

این نوع کولر متحرک بوده و قابل جا به جا شدن است. مخزن این نوع از کولر را می توانیم به دو روش دستی و یا متصل کردن شیلنگ آب به آن پر نمود.

 

کولر آبی ثابت

ساده ترین نوع کولر که بیشترین استفاده را در میان ما دارد کولر آبی ثابت می باشد که معمولا به دلیل بزرگ بودن سایز آن بیرون از محیط خانه مانند پشت بام، حیاط و یا تراس قرار می گیرد و با کانال کشی انجام شده به داخل خانه هوای خنک وارد خانه می شود. کولر آبی ثابت دارای دو نوع پوشالی و سلولزی است. کولر پوشالی با ریختن آب بر روی پوشال ها هوای خنک و مطبوعی به محیط داخلی می آورد و کولر سلولزی به وسیله ی پدهای سلولزی عمل خنک سازی را انجام می دهد. هر کدام از این ها معایب و مزایای خود را دارند.

 

کولر آبی صنعتی

همانطور که از اسم این کولر مشخص است برای مکان هایی با متراژ بالاتر از منزل همچون کارگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. کولر صنعتی نیز دارای دو نوع پوشالی و سلولزی می باشد.

به صورت مفید و مختصر برخی از تفاوت های کولر پوشالی و سلولزی را بررسی می کنیم تا در زمان خرید کولر انتخاب بهتری داشته باشید. یکی از مزیت های کولر سلولزی نسبت به پوشالی خنک کنندگی بیشتر به دلیل استفاده از پدهای سلولزی است زیرا این پدها تراکم بالاتری دارند بنابراین آب بیشتری را در خود جذب و ذخیره می کنند و با هماهنگی و چینش منظم پدهای سلولزی هوا به صورت یکنواخت و منظم روی پدها عبور می کند. تقریبا دو یا سه درجه تفاوت دما در کولر سلولزی و پوشالی خواهد بود. عیب مهم دیگر کولر پوشالی وارد کردن باکتری و ویروس ها از طریق دریچه ی کولر به داخل منزل می باشد. تفاوت بارز دیگر قیمت کولر سلولزی و همچنین قیمت پدهای سلولزی نسبت به کولر پوشالی و پوشال می باشد ولی پدهای سلولزی همانند پوشال نیازمند تعویض سالانه نیست.

 

کولر آبی با هوادهی پروانه ای

این نوع کولر باید مستقیما پشت پنجره قرار بگیرند زیرا کانال برای انتقال هوا وجود نخواهد داشت ولی باید دقیقا در هوای آزاد باشند و به صورت مستقیم از طریق پنجره هوا را به داخل انتقال دهند. قیمت کولر هوادهی پروانه ای تقریبا 50 درصد از کولر معمولی ارزان تر است.

 

کولر آبی با هودهی از بالا

بهترین مکان برای قرار دادن این کولر تراس و یا بالکن می باشد و به دلیل هوادهی از قسمت بالای کولر امکان کانال کشی آن آسان تر خواهد بود. کولر با هوادهی بالا نیز در دو نوع پوشالی و سلولزی تولید می گردد.

 

انتخاب ظرفیت مناسب کولر

متراژ محل مورد نظر و همچنین قرار گیری آن در کدام قسمت از ساختمان(طبقات وسط و طبقه ی زیر پشت بام) از جمله مواردی می باشد که در تعیین ظرفیت کولر بسیار حائز اهمیت هستند. بنابراین در محل هایی با متراژ بالاتر ظرفیت کولر نیز باید بالاتر باشد و همچنین واحدهایی که در زیر پشت بام قرار دارند نسبت به طبقاتی که نور مستقیم خورشید به واحد آن ها نمی تابد باید در هنگام خرید کولر، کولر با ظرفیت بالاتر را انتخاب نمایند. نکته ی قبل توجه دیگر این است که کسانی که در مناطق بسیار گرم و خشک سکونت دارند باید کولرهایی با ظرفیت بالاتر انتخاب نمایند.

 

نکاتی در هنگام راه اندازی کولر

  • یکی از مهمترین نکاتی که در زمان راه اندازی کولر آبی باید رعایت شوند پرهیز از برق گرفتگی به علت رطوبت موجود در کولر و فلز بودن جنس بدنه ی آن می باشد بنابراین راه اندازی و تعمیر آن را به متخصص این کار بسپارید.
  • پیش از تعویض پوشال ها به وسیله ی یک فازمتر می توانید برق داشتن کولر را چک کنید.
  • پیش از انجام هرکاری از خاموش بودن کولر اطمینان حاصل کنید و سایر اعضای خانواده را از اینکه به پشت بام برای سرویس کولر می روید مطلع کنید.

 

نکاتی در هنگام استفاده از کولر

  1. اگر انتخاب شما در هنگام خرید کولر، کولر آبی پوشالی بود باید به طور سالانه نسبت به تعویض پوشال های آن اقدام نمایید.
  2. و اگر خرید کولر سلولزی را ترجیح دادید به طور متوسط هر پنج سال باید پدهای سلولزی آن را تعویض نمایید. نکته ی مهم این است که قیمت پوشال از قیمت پدهای سلولزی به میزان قابل توجهی پایین تر است و دوره ی مصرف آن بالاتر.
  3. برای مناطقی که دارای آب و هوای گرم و خشک هستند استفاده از کولر آبی و سلولزی بسیار مناسب و برای مناطق شرجی استفاده از کولرهای گازی مناسب تر خواهد بود.
  4. پیش از نصب و استفاده از پدهای سلولزی به علت استفاده از چسب در مراحل ساخت پدهای سلولزی چندین بار بر آبی که از روی پدها گذر کرده و در تشتک کولر جمع شده است را خارج نمایید چون باعث انتشار بوع نامطبوعی در محیط می شود.
  5. پیش از نصب کولر محیط مناسبی برای قرار گیری کولر انتخاب نمایید. پس از خرید کولر در نظر داشته باشید کولر آبی باید در فضای کاملا آزاد (پشت بام، بالکن و تراس) قرار بگیرد در غیر اینصورت داخل ساختمان هوایی شرجی خواهد داشت.
  6. استفاده از روکش بر روی بدنه ی کولر راه بسیار مناسبی برای جلوگیری از زنگ زدگی کولر و تشتک مخصوص آب آن در فصول پاییز و زمستان خواهد بود و همچنین از ورود گرد و غبار به داخل آن و قطعات آن جلوگیری خواهد شد.

 

شما می توانید جهت خرید کولر آبی کاوه کویر با قیمت بسیار پایین تر از طریق سایت کاوه کویر اقدام نمایید.

 

 

مشاهده بیشتر مشاهده کمتر