خرید و قیمت کولر آبی

خرید و قیمت کولر آبی

تاریخچه کولر های آبی

کولر های ابی که امروزه در ایران مشاهده می کنید حدود چهل سال پیش توسط کشور آمریکا طراحی و تولید گردید. در این بازه با کپی برداری از طرح آمریکایی و واردات تجهیزات اصلی، اولین کولر ها در ایران تولید شدند و به عنوان اولین وسایل سرمایشی در ایران شناخته می شوند. هم اکنون شرکت های مختلف تولیدکننده لوازم خانگی در حال ساخت کولر های ابی بر مبنای همان طرح اولیه هستند.

کولر آبی شامل گروهی از قطعات مونتاژ شده است که داخل محفظه ای کوچک جهت ایجاد هوایی خنک و مرطوب مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه کارکرد این نوع کولرها بسیار ساده است: دریافت هوای خشک، خنک و مرطوب کردن آن و در نهایت به جریان انداختن آن به سمت کانال های کولر.

بنابراین کولر های آبی برای مناطقی که آب و هوای خشکی دارند مناسب است. به صورت دقیق تر کولر ابی برای خنک کردن محیط، 2 ساز و کار اصلی انجام می دهد:

  • ایجاد هوای خنک به وسیله تبخیر آب داخل محفظه
  • دمیدن هوای خنک تولید شده به خارج از محفظه کولر

انواع مختلف کولر آبی

کولر های آبی را می توان در دو گروه اصلی طبقه بندی کرد:

  • سیستم چرخش آب
  • ظرفیت هوادهی

در ادامه به توضیح هر کدام از این دسته ها خواهیم پرداخت.

کولر ها بر اساس سیستم چرخش اب

کولر هایی که در این دسته قرار می گیرند، خود شامل 3 زیر دسته اصلی می شوند:

  1. معمولی
  2. چرخشی
  3. آب پاش

کولر معمولی: متداول ترین نوع از کولر های ابی که در ایران استفاده می شود، کولر ابی معمولی است. بازدهی و یا همان راندمان این نوع از کولر ها حدودا 80 درصد است. این کولرها از بخش های مرطوب کننده(در اکثر مواقع پوشال)، پمپ آب، منبع ذخیره(تشتک) و فن تشکیل شده اند. نحوه کار این نوع از کولر های ابی به این صورت است که ابتدا آب از منبع ذخیره به سمت آب پخش کن هدایت می شود. این آب پوشال های دیواره داخلی محفظه را مرطوب می کند و مابقی آب مجددا به منبع ذخیره باز می گردد. در این لحظه هوای بیرون از محفظه کولر توسط فن به داخل آن کشیده می شود و در هنگام عبور از پوشال ها(قسمت مرطوب کننده کولر) گرمای خود را صرف تبخیر ذرات آب می کند و بدین ترتیب هوای خنک ایجاد می شود.

کولر چرخشی: قسمت فن(دمنده) این نوع از کولر ها شبیه کولر های ابی معمولی است و تنها قسمت تبخیرکننده آن عملکرد متفاوتی نسبت به کولر های معمولی دارد و به علت چرخش قسمت تبخیرکننده در یک بستر آب مرطوب به آن ها کولر های آبی چرخشی گویند.

کولر اب پاش: همان طور که از اسم این نوع از کولر ها پیداست، قسمت خنک کننده این کولرها، آب را در هوای خشک اسپری می کنند. کولر های اب پاش شامل بخش خنک کننده تبخیری و همچنین پروانه استوانه ای سانتريفيوژ می باشند. راندمان این نوع از کولر ها نیز 80 درصد است.

کولر ها بر اساس ظرفیت هوادهی

در بالا کولرهای آبی را بر اساس سیستم چرخش آب دسته بندی کردیم اما دسته بندی بر اساس ظرفیت هوادهی متداول تر است و جزو اصلی ترین مشخصه های کولر های آبی به شمار می رود(واحد مترمكعب در ساعت).

نحوه کارکرد کولر آبی

نحوه کار کولر آبی بسیار ساده و عاری از هرگونه پیچیدگی است. ابتدا هوای خشک و گرم از پوشال های کولر ابی عبور می کند. به علت اینکه پوشال ها از قبل مرطوب شده اند، هوای وارد شده گرمای خود را صرف تبخیر آب موجود در پوشال ها می کند. بدین صورت هوای گرم و خشک، خنک و مرطوب می شود و سپس به وسیله فن کولر آبی به سمت کانال و دریچه های کولر هدایت می شود. سرعت خنک کنندگی کولر های آبی به مدل، اندازه اتاقک کولر، نوع فن و ... بستگی دارد. راندمان کولر های آبی هشتاد درصد است و توانایی تصفیه گرد و غبار را تا میزان کمی دارند.

قیمت کولر آبی

کولر های ابی بر اساس نوع و مدلشان قیمت های متفاوتی دارند. شرکت کاوه کویر با توجه به بودجه های متفاوت مشتریان خود، کولر های آبی متنوعی را در بازه های قیمتی متفاوت وارد بازار می کند. در این صفحه میتوانید قبل از خرید، لیست قیمت کولر های آبی شرکت کاوه کویر را مشاهده نمایید.

در این صفحه می توانید انواع کولرهای آبی شرکت کاوه کویر را مشاهده نمایید، محصول خود را به صورت اینترنتی سفارش دهید و در کوتاه ترین زمان آن را درب منزل تحویل بگیرید.

 

 

مشاهده بیشتر مشاهده کمتر