مهم ترین تفاوت های کولر آبی و گازی که باید بدانید!

با شروع فصل تابستان و گرم شدن هوا، اکثر مردم برای خنک‌سازی محیط زندگی خود از کولر استفاده می‌کنند. اما در این میان دوباره سؤال‌ها و مشکلات خرید به وجود می‌آید. اما همیشه سؤال‌هایی نظیر اینکه: آیا کولرگازی بگیرم یا کولر آبی؟ آیا برای این آب و هوایی که در شهر ما وجود دارد کولر گازی بگیریم یا کولر آبی؟ تفاوت بین کولرگازی و کولر آبی چیست؟ کولر گازی بهتر است یا کولر آبی؟ اسپلیت بگیریم یا کولر آبی؟ و... به وجود میاید. در این مقاله سعی داریم در مورد تفاوت کولر آبی و کولر گازی صحبت نماییم.

مهم ترین تفاوت های کولر آبی و گازی

با نزدیک شدن به فصل گرما مردم به تب و تاب بیشتری برای خرید کولر می‌افتند. در این فصل ها انواع برندهای دو نوع کولر گازی و کولر آبی در تبلیغات بیلبوردها خودنمایی می کنند که ممکن است شما را هم برای خرید دچار شک و تردید کنند. همانطور که می دانید کولر آبی با استفاده از آب و کولر گازی با استفاده از یک گاز بسیار سرد باعث خنک شدن محیط می شوند اما این مورد فقط تفاوت کلی این دو نوع کولر است.

مزایای کولر آبی و گازی از تمامی لحاظ

مزایای کولر گازی

مزایای کولر گازی در رابطه با تفاوت کولر آبی و کولر گازی می‌توان مزیت‌های کولر گازی را در زیر ذکر شده‌اند در نظر گرفت: فیلترهای مخصوص تصفیه هوای محیط و کولرهای گازی توسط فیلترهای مخصوص خود، هوای سالم و تصفیه‌شده در خانه یا محل کار ایجاد می‌کنند. همچنین قابلیت کنترل خنک‌کنندگی بخش‌های مختلف خانه و با کولرهای گازی می‌توان انتخاب کرد که کدام بخش از خانه خنک شود. هال یا یکی از اتاق‌های خواب یا حتی آشپزخانه. این قابلیت در مصرف کمتر انرژی نیز بسیار مؤثر است.

تقریباً با روشن شدن کولرگازی شما هوای خنک و مطبوع را احساس خواهید کرد. درحالی‌که این اتفاق در کولرهای آبی خیلی دیرتر می‌افتد. البته باید گفت به دو دلیل مصرف آب در وسایل سرمایشی بسیار حائز اهمیت است. ابتدا بحث بحران کم‌آبی و ضرورت صرفه‌جویی حداکثری در آن است. دومین دلیل به این نکته برمی‌گردد که غالباَ وسایل سرمایشی به‌خصوص کولرهای آبی در بالاترین محل ساختمان قرار دارند.

در تابستان‌ها با توجه به بالا رفتن مصرف آب و کاهش فشار آب در طبقات بالادستی، فشار آب مناسب برای تأمین آب مصرفی‌شان ندارند و این امر باعث کارایی نامناسبشان خواهد شد. در کولرهای گازی به دلیل جدا بودن موتور کولر از اسپیلت و همچنین نبود کانال‌کشی مانند آنچه که در کولر آبی وجود دارد، مانند مجرایی هم سرما و هم سروصدا را به داخل منتقل می‌کند. هنگام استفاده از کولر گازی صداهای دیگر مزاحم آسایشتان نخواهد شد.

مزایای کولر آبی

قیمت بسیار ارزان در کنار نصب آسان و هزینه نگهداری پایین، خرید کولرهای آبی را مقرون‌به‌صرفه می‌کند. همچنین کولرهای آبی به علت ایجاد نکردن آلودگی و تولید گازهای سمی برای محیط‌زیست خطری ندارند. با توجه به این‌که بیشتر شهرهای ایران در مناطق گرم و خشک واقع‌شده‌اند کولرهای آبی با ایجاد رطوبت، گزینه خوبی برای این مناطق محسوب می‌شوند

از تفاوت کولر آبی و کولر گازی می‌توان به این نکته اشاره کرد که مصرف برق در این کولرها تا یک‌هفتم نیز گزارش‌شده است. البته این نسبت را نمی‌توان به همه کولرهای گازی و آبی تعمیم داد، زیرا عوامل مهم دیگری در بالا و پایین شدن این نسبت وجود دارد. عواملی که در قسمت مصرف به آن اشاره شد. ازآنجایی‌که کولرهای آبی اکثراً تولید داخل هستند و مکانیزم ساده‌ای دارند در صورت نیاز به قطعات یدکی به‌راحتی می‌توان به آن‌ها دسترسی پیدا کرد. همچنین ازآنجایی‌که تقریباً همه ما تجربه استفاده از آن راداریم، در بیشتر مواقع می‌توانیم خودمان سرویس‌کارش شویم؛ بنابراین برای تعمیرات ساده نیازی به تعمیرکاران ماهر نیست.

نتیجه گیری

هر دو برای خنک سازی محیط به کار می رود. ولی خب کولرهای آبی با تبخیر رطوبت و تبدیل گرمای محسوس محیط به گرمای نهان، دمای محیط را کاهش می‌دهند ولی اساس کار کولر گازی به این صورت است که وجود مبرد با دمای پایین در لوله‌های اوپراتور (یونیت داخلی) و مکش هوای گرم محیط به وسیله فن و گذر این هوا از بین لوله‌های اوپراتور سبب سرمایش هوای محیط می‌شود و گرمای دفع شده‌ی محیط توسط مبرد جذب شده و این گرما طی سیکلی از کندانسور به محیط خارج دفع می‌شود.

حالا کولر آبی بخریم یا کولر گازی؟ با توجه به اینکه ما تفاوت هر دو را برای شما بیان نمودیم انتخاب را برعهده خودتان میگذاریم تا نسبت به منطقه، هزینه و... انتخاب و خرید خود را انجام دهید. پس برای مشاهده انواع کولرهای گازی و کولرهای آبی به بخش فروشگاه ما مراجعه نموده و اطلاعات بیشتری درباره قیمت، کیفیت، مصرف برق یا آب، هزینه‌های سرویس و نگهداری و… به دست آورید و به راحتی خرید نمایید و کارشناسان ما آماده هستند شما را در 24 ساعت شبانه روز راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را درباره این مطلب بنویسید

نام و نام خانوادگی: *

شماره موبایل: *

ایمیل:

دیدگاه: *

دیدگاه کاربران