رفع مشکل صدای زیاد کولر آبی

پخش شدن باد خنک از سمت کولرهای آبی در محیط خانه و اداره باعث شده است که تقاضای خرید این کولرها زیاد شود به خصوص اینکه قیمت کولر آبی نسبت به کولر گازی خیلی ارزان تر است و قدرت خرید مردم زیاد است. باتوجه به اهمیت انتخاب کولر مناسب و با کیفیت می توانید با خیال راحت و تضمین 100 درصد از کاوه کویر کولر آبی خود را تهیه کنید. اما ما تصمیم داریم در این مقاله به این مورد بپردازیم که اگر کولر آبی شما سر و صدای زیادی داشته باشد به دلیل کانال های آن به صورت مستقیم وارد خانه می شود و همین باعث آزار اذیت افراد داخل خانه می شود از این رو در این مقاله دلایل بروز این مشکل و نحوه رفع آن می پردازیم.

خشک شدن یاتاقان ها

یکی از موضوعات مهم و ضروری در استفاده از کولرهای آبی، سرویس سالیانه‌ی آن‌ها می‌باشد که بسیار مورد تأکید قرار گرفته که قبلا در مقاله به آن پرداخته ایم. در سرویس‌های سالیانه که معمولاً اول فصل گرما و قبل از روشن کردن کولرها انجام می‌شود، بعضی اقداماتی انجام می‌شود که از خرابی‌های کولر جلوگیری می‌کند.

با این حال خیلی از افراد آن را پشت گوش می‌اندازند و تصور می‌کنند که سرویس کولر آبی فقط شامل باز کردن مسیر آب کولر می‌شود. یاتاقان‌ها قطعه‌ای هستند که در محل اتصال پروانه‌ها قرار گرفته پایه‌های آن را در خود ثابت نگه می‌دارند. داخل این قطعه بلبرینگ‌های ریزی قرار دارد که دائماً در حال سایش هستند و اگر خشک شوند، صدای آزادهنده‌ای تولید خواهندکرد.

شل شدن پولی ها

یکی از مواردی که سرویسکار کولر آبی در زمان سرویس باید بررسی کند مربوط به پولی ها می باشد که یکی در سر موتور و دیگری در انتهای سمت موتور پروانه وجود دارد که کار گردش پروانه با استفاده از نیروی موتور را بر عهده دارند و با هر گونه شل یا گشاد شدن دهانه پولی های لق می شوند و با صدایی اذیت کننده به گوش می رسند. بنابراین در صورتی که سر و صدای زیاد کولر آبی به خاطر شل شدن پولی ها باشد باید سریعا نسبت به سفت کردن پیچ ها و تنظیم تسمه کولر اقدام کنید و در صورت گشادی پولی ها باید نسبت به تعویض آنها اقدام شود تا مشکل سر و صدا رفع گردد.

خوردگی پیدا کردن بوشن

خرابی و خوردگی پیدا کردن بوشن‌ها دلایل مختلفی دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به ضعیف شدن موتور کولر، بیش از حد سفت بودن تسمه، رطوبت بالا و... اشاره کرد. برای تعویض بوشن نیاز است تا موتور کولر باز شود و علت این خوردگی مشخص شود. باز کردن موتور کولرهای آبی کار آسانی نیست و نیاز به تخصص دارد و از جهت دیگر پیدا کردن علت خوردگی بوشن نیز، نیاز به تجربه بالایی دارد.

چنانچه یک حرکت اشتباه صورت بگیرد، ممکن است آسیبی بیشتری به موتور دستگاه شما وارد شود. از این رو پیشنهاد ما این است که حتماً از یک تکنسین مجرب کمک بگیرید. همان‌طور که گفتیم راه حل رفع سروصدای بوشن‌ها تعویض آن‌ها می‌باشد که لازم است موتور کولر باز شود. تا زمانی که علت خوردگی بوشن‌ها را متوجه نشده‌اید و آن را رفع نکرده‌اید، بوشن‌ها را تعویض نکنید؛ چرا که ممکن است مجدداً بوشن دچار خوردگی شود.

داشتن پروانه کولر

به غیر از خشکی و خرابی یاتاق ها، خرابی بوشن موتور، شل شدن پولی های کولر سر و صدای زیادی که از آن به گوش می رسد ممکن است به خاطر تاب برداشتن پروانه کولر باشد که البته این اتفاق خیلی کم رخ می دهد. دقت داشته باشید که دلایل مختلفی از جمله تراز نبودن کولر، خراب بودن یاتاق ها، ضعیف بودن محور می تواند باعث بروز این مشکل یعنی تاب برداشتن پروانه شود که باید به آنها توجه کنید

خرابی تسمه پروانه کولر

یکی از مهمترین و بارزترین دلایل برای ایجاد سرو صدای زیاد و عجیبی که از کولر به گوش می رسد به خاطر خرابی تسمه پروانه کولر است که در صورتی که نخ نما یا ریش ریش شده باشد سر و صدای زیادی از آن چون صدای جیر جیر به گوش می رسد که باید سریعا نسبت به تعویض و تنظیم تسمه کولر اقدام کنید.

دیدگاهتان را درباره این مطلب بنویسید

نام و نام خانوادگی: *

شماره موبایل: *

ایمیل:

دیدگاه: *

دیدگاه کاربران